Programs of the Škola papání

Online

In the online programs of the School of Eating you will find guides, information and solutions to children’s eating problems. From preparing for the baby and breastfeeding to transitioning to solid food and eating together as a family. Leading experts in nutrition and child development have been involved in the development of the programs.

Programs can be purchased individually or in a discounted package depending on what time of the year you are in.

You get one FREE sample chapter for each program.

Coming soon!

Malé dítě se samo krmí lžičkou s pyré

Program packages

Thematic packages of online programs at a discounted price

The expertly designed programme packages provide you with all the key information on your chosen topic area step by step. Choose the package of your interest and discover everything you need without having to buy individual programs.

Online programs of the Škola papání

Individual online programs

Each program provides comprehensive and proven information for every stage of your baby’s diet, from pregnancy and breastfeeding to eating together. The programs are designed to cover all relevant aspects of the topic separately and each is carefully compiled and regularly updated by experts in the field.

Categories of Programmes

What do parents and experts say about the programs?

  Profesionální a zároveň lidský přístup.

  Skvělý obsah, vše jednoduše vysvětlené. Oceňuji obzvlášť trefné příklady, několikrát jsme se s manželem upřímně zasmáli. Moc děkujeme.

  Velice tímto děkujeme za úžasnou péči. Mgr. Ludvíčková je opravdu skvělá terapeutka i člověk. Všem doporučujeme všemi deseti. Každé dítě a problém řešen komplexně, nápady na doplnění jídelníčku u dcery nám během chvíle pomohly navýšit váhu, s kterou dcera dlouhodobě bojuje, kvůli svému postižení.

Do you have questions about our programs?

Here are your most frequently asked questions.

Didn’t find the answer? We have many more for you on the page:

Questions and Answers
 • Jaké způsoby platby můžu využít?

  Za Online Programy a semináře můžete platit platební kartou, prostřednictvím benefitního programu Benefit Plus nebo vám můžeme vystavit fakturu. Pokud budete chtít využít benefity nebo vystavit fakturu, kontaktujte nás na e-mailu. Služba vám bude k dispozici po uhrazení faktury.

 • Nevím, jaká služba je pro mě vhodná.

  Ozvěte se nám na e-mail a my vám s výběrem správného Programu nebo semináře rádi pomůžeme.

 • Co když nenajdu odpovědi na moje otázky?

  Pokud v Programu nenaleznete odpověď na vaši otázku, máte možnost se zeptat přímo našich odborníků prostřednictvím Q&A sekce na konci každého programu. V rámci seminářů je pak otázkám věnován celý Q&A blok.

 • Pro jak staré děti jsou programy a semináře vhodné?

  Online programy Školy papání jsou aktuálně vhodné pro děti od narození do tří let. Další věkové kategorie budeme přidávat postupně. U seminářů je případné věkové omezení uvedené v jejich popisu.

See also online seminars

Are you dealing with a specific problem?

In the online seminars, an expert will guide you step by step through the issue. Not only will we present the important theoretical background, but plenty of space is devoted to your questions. We emphasize a personal approach, so the seminars are held in small groups of participants.

  Jídlo ve školce

  Stravování dětí ve školním zařízením může být zlomové, ať už v pozitivním nebo i negativním smyslu. Nastavení stravování malých nejedlíků je vždy primárně o domluvě...

  3 Děti obědvají ve školce jídlo z misek

  Hra s jídlem jako součást denní rutiny

  Hra je důležitým prvkem v procesu vývoje dětí, a to hned z mnoha důvodů. Jedním z nejdůležitějších je pomoc a vedení k objevování a rozvíjení...

  Maminka a dítě si hrají se zeleninou

  Food intake in children with PAS

  Feeding children with ASD can be complicated and demanding, not only for the children themselves, but also for their entire family. That's why we've prepared...

  Chlapec odmítá sníst nabízené sousto brokolice