Food intake in children with PAS

Feeding children with ASD can be complicated and demanding, not only for the children themselves, but also for their entire family. That's why we've prepared this seminar to help you understand the feeding challenges of children with ASD and to present practical ways to improve your child's eating habits. During this seminar, we will focus on how to set realistic goals and how to create a balanced diet, even if the child's food repertoire is very limited.

Price: 350 CZK

Chlapec odmítá sníst nabízené sousto brokolice

What will you learn in the seminar?

 • Why your child doesn’t want to or can’t eat well. What impact development and learning ability has on table manners.
 • How to manage anxiety and stress at the family table. And how these emotions affect you and your child.
 • How to set the ground rules at the table. What and how to offer children to eat based on their skills and preferences.
 • Ways in which food-related skills can be trained. That is, the relationship to food, the skill of drinking, chewing or eating independently.
 • And more!
Jitká Ludvíčková přednáší online seminář o výživě dětí
Maminka s miminkem se vzdělává online

How does the seminar work?

The seminar is live on the online platform. It lasts 90 minutes, of which 60 minutes are devoted to theory and 30 minutes to your questions. The number of participants is limited so that sufficient time can be devoted to the whole issue and especially to your questions. After the seminar you will be given access to the recording for 2 weeks.

What parents say about the seminars

  Profesionální a zároveň lidský přístup.

  Skvělý obsah, vše jednoduše vysvětlené. Oceňuji obzvlášť trefné příklady, několikrát jsme se s manželem upřímně zasmáli. Moc děkujeme.

  Velice tímto děkujeme za úžasnou péči. Mgr. Ludvíčková je opravdu skvělá terapeutka i člověk. Všem doporučujeme všemi deseti. Každé dítě a problém řešen komplexně, nápady na doplnění jídelníčku u dcery nám během chvíle pomohly navýšit váhu, s kterou dcera dlouhodobě bojuje, kvůli svému postižení.

Register for the seminar now

The number of places and dates is limited

Price: 350 CZK

Log in

Do you have any questions about this program?

Here are your most frequently asked questions.

Didn’t find the answer? We have many more for you on the site:

Questions and Answers
 • Jakou formou semináře probíhají?

  Semináře probíhají prostřednictvím online platformy.

 • Můžu se v rámci semináře na něco zeptat?

  Ano, v rámci semináře je prostor věnován i otázkám. Pokud však chcete řešit konkrétní problém, doporučujeme se objednat na jednorázovou konzultaci, kde budeme mít více času váš problém detailně probrat.

 • Jak se do semináře přihlásím?

  Pro přihlášení do semináře využijte náš rezervační systém, kde si zarezervujete místo a provedete platbu. V den konání semináře vám přijde do e-mailu odkaz na online platformu, kam se v čase začátku jednoduše přihlásíte kliknutím na odkaz.

 • Jaké jsou způsoby platby za semináře?

  Za semináře můžete platit při přihlášení na seminář platební kartou, nebo vám můžeme vystavit fakturu. Dále je možné platit prostřednictvím benefitního programu Benefit Plus. Pokud chcete využít benefity, kontaktujte nás na e-mailu. Upozorňujeme, že faktura musí být uhrazena před konáním semináře.

 • Co když se na poslední chvíli nemohu zúčastnit?

  V případě, že se nemůžete zúčastnit, nevadí. Po skončení semináře dostanete přístup k záznamu na dobu 2 týdnů.