Our goal is a happy and fed child

About us

We can help you prepare for a new family member, from nutrition in pregnancy to breastfeeding.

You’ll also find inspiration and interesting tips and advice, whether you’re looking for recipes for tasty snacks, choosing a highchair or how to start introducing baby food.

But we can also help you with problem solving, whether it’s health or other issues.

We are here for all parents
 • Education
   
  Maminka a dítě si hrají se zeleninou
 • Inspiration
   
  Dítě vykrajuje z těsta tvary
 • Solution
   
  Malá holčička jí jídlo vidličkou
 • How we help you

  Our services

  We offer a range of services and products tailored to all parents who are concerned about their children’s diet. From online self-study programs for parents to nutritional counselling and expert consultations in our School of Nutrition office.

  Online programs

  Everything you are interested in about children’s diet, information from experts at your fingertips.

  Maminka s miminkem se vzdělává online
  Jitká Ludvíčková přednáší online seminář na počítači a telefonu o výživě dětí

  Online seminars

  Frequently discussed topics of eating difficulties in children under the guidance of a specialist.

  Terapeut učí malého kluka pracovat s jídlem pomocí kousáku

  Examination and therapy

  Expert solution to health problems with food in children.

  Snídaňová kaše v misce ve tvaru sovy s jahodami a banány

  Blog and Recipes

  Healthy recipes for children, advice and inspiration for all.

  Our story

  The School of Eating was created in response to a growing demand for a comprehensive approach to eating difficulties. In 2019, when the project was established, there were already a few experts in the Czech Republic who were already working with these children, but most of the help was narrowly focused. For example, clinical speech and language therapists are experts in oral intake skills – the ability to process and swallow food. Nutritional therapists are experts in assessing and adjusting a child’s diet. Ergoterapute for assessment and solutions in the areas of sensory integration or fine motor skills, i.e. how to get food into the mouth. Psychotherapists, on the other hand, are good at supporting parents in a difficult psychological situation, when they themselves may be suffering greatly because of anxiety and fear for their child’s health. However, eating disorders require a comprehensive approach and one intervention will not be enough to improve the overall situation.

  Jitka, the founder of the School of Eating, describes the beginnings: ‘When I was a beginning paediatric occupational therapist looking for the activities that put the most strain on children and their families – whether physically, temporally or psychologically – I kept coming back to food. Eating is an activity we do every day, several times a day. It is essential for survival. Some families I work with feed their children for an hour and a half. When you add in food preparation and cleaning, just eating is actually a full-time job. That’s why I decided to set up the Papani School project, where we take a comprehensive approach to families. At the moment, the Papan School has its own small team and we work with other medical professionals and therapists externally.”

  Slowly but surely, the School of Papping is growing and provides expert advice and therapeutic approaches that are well applicable in the daily practice of parents and professionals.

  Děti si hrají a vykrajují z těsta tvary
  Malá holčička se učí dělat brčkem bubliny v misce s mlékem
  Malý kluk a terapeut malují pomocí červené pasty na papír
  Malý kluk si hraje s kousky mrkve v puse
  Děti sedí na křesle s terapeutem během terapie
  Malá holčička si hraje s kousky kiwi na očích

  Our team of experts

  Authors of the programmes
  Škola papání team

  What parents say about us

   Chtěli bychom touto cestou poděkovat za vše, co paní Ludvíčková pro našeho syna dělá. Navštěvujeme ji od ledna 2022, kdy terapie probíhá 1x týdně. Za tuto dobu jsme se neuvěřitelně posunuli dopředu.

   K Jitce na ergoterapii chodíme s naší dcerou několik let. Emča se na společné hodiny vždy moc těší. Někdy společně vaří, trénují sebeobsluhu...Zatím nejlepší terapie u Jitky byla ta poslední, kdy byl přítomen i canis pes Argi.

   Velice tímto děkujeme za úžasnou péči. Mgr. Ludvíčková je opravdu skvělá terapeutka i člověk. Všem doporučujeme všemi deseti. Každé dítě a problém řešen komplexně, nápady na doplnění jídelníčku u dcery nám během chvíle pomohly navýšit váhu, s kterou dcera dlouhodobě bojuje, kvůli svému postižení. Konečně jsme našli člověka, který řeší jádro problému a má zájem o dítě. Nic není problém a díky Jitce víme, že vše má svoje řešení a nemusí to být zavedení PEGu, jak rodičům lékaři chtějí vnutit. Děkujeme a budeme se těšit na viděnou.

   Školu papání mohu s klidným srdcem doporučit a doporučuji všude dál. Dozvěděli jsme se o ní také náhodou a už před několika lety, když tehdy dvouletá dcera měla velké problém s příjmem potravy a kousáním..... Jitka, terapeutka byla vždy moc milá, s dcerou moc hezky pracovala a mě mnohokrát dobře poradila nebo jen dodala ubývající energii, kterou při krmení většinou potřebuji.... I teď se rádi vracíme, když se objeví nějaký problém s jídlem..... Za mě TOP!

   Ak je vaše dieťatko vyberavé v jedle, má rôzne druhy postihnutia alebo je na sonde, či PEGu, skúste Školu papání. Laskavý prístup terapeutky Jitky, jej ochota a odovzdanie svojmu poslaniu pomohla už veľa deťom vrátane nášho Adama. Je to cesta, je to proces a nezmení sa to za noc, ale zmení.

   Profesionální a zároveň lidský přístup.

   Jitku nám doporučili z rané péče, když už jsme byli na pokraji sil. Její laskavý a profesionální přístup nám pomohl nám pomohl již po první schůzce. Po pěti terapiích doma ani nevíme, že malá měla s jídlem někdy problém. Určitě moc doporučuji.

   Lidský a profesionální přístup. Vysvětlila nám věci, které se nám v nemocnici nikdo neobtěžoval říct. Děkujeme za pomoc.

   Velice tímto děkujeme za úžasnou péči. Mgr. Ludvíčková je opravdu skvělá terapeutka i člověk. Všem doporučujeme všemi deseti. Každé dítě a problém řešen komplexně, nápady na doplnění jídelníčku u dcery nám během chvíle pomohly navýšit váhu, s kterou dcera dlouhodobě bojuje, kvůli svému postižení.