Mgr. Radka Maťašovská

BLW specialistka

Radka původně absolvovala právnické studium na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a strávila poslední ročník na Erasmu na Universidad de Salamanca ve Španělsku, kde se věnovala politologii a absolvovala i stáž Erasmus Internship. Nyní se však specializuje na baby-led weaning, což je metoda přikrmování vedená dítětem, a přechod na pevnou stravu.

Ve své poradenské praxi klade důraz na společné stolování rodiny od prvních příkrmů a zaměřuje se na bezpečnost a efektivitu přikrmování, aby byla pevná strava přizpůsobena motorickým dovednostem dítěte a minimalizovala se tak rizika dušení a dávení. Radka je také autorkou knihy “Jíme společně – Metoda BLW Krok za krokem” a absolvovala řadu kurzů zaměřených na dětskou výživu, baby-led weaning a laktační poradenství.

Vzdělání

  • Univerzita Palackého v Olomouci, obor Právo a právní věda

Kurzy:

  • Abordaje logopédico de las dificultades de alimentación infantil (Logopedický přístup k potížím při přikrmování)
  • La importancia de la masticación desde los primeros dientes (Důležitost žvýkání od objevení prvních zubů)
  • Desarrollo de la alimentación: de la succión a la masticación (Vývoj stravování – od sání ke žvýkání)
  • Baby-led weaning para profesionales (Baby-led weaning pro profesionály)
  • Asesora de lactancia (Kurz laktačního poradenství)
  • Alimentación complementaria y baby-led weaning (Příkrmy a baby-led weaning)
  • Infant nutrition – from breastfeeding to baby’s first solids (Dětská výživa – od kojení k pevné stravě)
  • První pomoc

Aktuální působiště

Zakladatelka projektu „BLW Krok za krokem“ a  „Jíme společně“

Proč se do projektu zapojila

Motivací Radky je šíření myšlenky přechodu na pevnou stravu od prvních příkrmů tak, jak to hlásá přístup baby-led weaning, nicméně by chtěla, aby rodiče získali co nejvíc informací o tom, jak to dělat bezpečně. Zároveň si přeje, aby se myšlenka baby-led weaning dostala i do povědomí zdravotníků a ti tak rodiny od baby-led weaning neodrazovali, ale pomohli jim se zorientovat.

Zájmy a zajímavosti

Radka má velkou vášeň pro historii, zejména pro období antického Říma. Při plánování cest a výletů preferuje destinace, které jsou bohaté na historické památky, a dokonce si vybrala i svůj pobyt na Erasmu v zahraničí na základě historického bohatství lokality. Její zájem o historii se projevuje i ve čtení, poslední 3 roky čte prakticky jen životopisy římských císařů. Od svých 22 let žije Radka ve Španělsku, kam se přestěhovala po svém pobytu na Erasmu.

Oblíbené jídlo

Tatarský biftek